П'ять технологій майбутнього для аграрного бізнесу

П'ять технологій майбутнього для аграрного бізнесу

BlockChain, Computer Vision + Image Recognition, енергоефективні технології передачі даних, електротранспорт і AR / VR активно йдуть в АПК

 

Розвиток технологій відбувається з вражаючою швидкістю і якщо раніше вони впливали в більшій мірі на відносно нові і високотехнологічні галузі, то зараз прийшов час традиційних і консервативних бізнесів. Винятком не став і агросектор. А ось перелік технологій, які досить сильно вплинуть на розвиток цього напрямку в найближчі роки, коригується з року в рік. Багато технологій вже підкорили аграріїв, але є ще цілий спектр рішень, які в недалекому майбутньому інтегруються в аграрну галузь.

1. BlockChain – технологія розподіленого реєстру, в який неможливо внести зміни, в майбутньому спростить життя багатьом галузям. З введенням єдиного стандарту обміну даними зникне необхідність в проведенні аудиту бухгалтерської та податкової звітності, зменшиться кількість паперів, прискориться документообіг, зникнуть численні перевірки, знизиться ризик шахрайства. Звичайно ж, торкнеться це і агросектора.

Хорошим прикладом тому є нещодавній анонс від Louis Dreyfus Company, яка продала 60 000 тон сої з США китайської компанії Shandong Bohi Industry за допомогою електронної платформи Easy Trading Connect. У цьому процесі брали участь міжнародні фінансові групи ING, Societe Generale і ABN Amro.

Також в лютому був оприлюднений офіційний анонс глобальної логістичної компанії Agility по впровадженню системи відстеження вантажів, розробленої IBM і Maersk на базі технології розподіленого реєстру.

А зовсім недавно до AgTech Ukraine звернулася група дослідників з MIT Media Lab. Вони приїжджають в Україну в кінці березня для вивчення логістичних процесів в торгівлі сільськогосподарськими культурами на нашому ринку. Зібрані дані експерти MIT Media Lab намір включити в свою open-sourse програмну платформу, побудовану на технології BlockChain.

Тепер давайте спробуємо розібратися де саме на практиці можна буде застосовувати технологію BlockChain. Варіантів чимало.

Реєстри – вже сьогодні завершена перша стадія перекладу Державного земельного кадастру в Україні на технологію BlockChain, далі ця практика буде перенесена на всі державні реєстри.

Traceability – популярність тренда відстеження продукції “від поля до столу” зростає з кожним днем ​​і BlockChain є відмінною технологією для побудови системи моніторингу походження товару.

Смарт-контракти – через деякий час більшість типових контрактів буде уніфіковано і переведені в електронну форму. Це дозволить прискорити бізнес-процеси, перевести верифікацію в електронний формат і підвищити гарантії безпеки договірної діяльності. Вже зараз деякі електронні платформи для трейдингу сільгосппродукцією використовують дану технологію

Токенізація активів – еволюційне продовження розвитку ICO як альтернативного інструменту залучення коштів для розвитку бізнесу. Сьогодні це можливо зробити через закритий випуск акцій, IPO або продаж частки бізнесу інвестору, але майбутнє за новими моделями фінансування.

Форвардні і ф’ючерсні контракти завдяки технології BlockChain набувають новий рівень популярності внаслідок зниження ступеня ризику. Також ці інструменти можуть бути використані для залучення оборотного фінансування поточної діяльності компаній

2. AR / VR – технології віртуальної і доповненої реальності. Це те, що змінить систему навчання і професійних тренінгів в найближчому майбутньому. Вже зараз великі виробники техніки впроваджують ці технології на своїх заводах і це дозволяє істотно знизити кількість дефектів продукції, помилок персоналу та виробничих травм. Крім того, це відмінний спосіб, щоб використовувати висококваліфікованих фахівців більш ефективно – за допомогою технологій віртуальної і доповненої реальності вони можуть управляти ремонтними і сервісними роботами в різних кінцях світу, перебуваючи в одному місці. А ще AR / VR дозволять підтримувати зосередженість працівників на рутинних процесах за допомогою Гейміфікація.

3. Електротранспорт. Ми бачимо зростання популярності такого виду транспорту в містах, але не за горами і його поширення на менш густонаселені території. І якщо в міських умовах основними бізнесами, які зрозуміли переваги використання електротранспорту стали служби доставки і таксі, то в сільській місцевості цими технологіями активно цікавиться агросектор. Все тому, що паливно-мастильні матеріали становлять досить значну частину в структурі витрат більшості агрокомпаній. У Європі набирають популярність електричні трактори і навіть вітчизняний ХТЗ анонсував цілу лінійку на електроприводі. Поки така техніка актуальна для садів і невеликих ферм, але зростання потужності не змусить себе довго чекати. Також наближається ера електротяги в вантажних перевезеннях. Ну і звичайно ж, машини для персоналу також можуть бути електричними. У минулому році вже відбувалося успішне тестування такого транспорту в кількох українських аграрних холдингах і кооперативах. Ще однією нішею є розробка зарядних станцій, які зможуть розміщуватися прямо на електричних опорах. Тут вітчизняним аграріям пощастило – лінії електропередач уздовж, поперек і серед полів майже всюди. Талановиті інженери, які можуть організувати все в апаратній плані також є, але завдання носить більше нормативно-організаційний характер, оскільки законно встановити зарядну станцію прямо в поле досить непросто.

 

4. Енергоефективні технології передачі даних для датчиків (LoRaWAN, SigFox, BLE, eMTC, NB-IoT) – очевидно актуальний напрямок для сільського господарства. Кількість різноманітних сенсорів зростає з кожним роком у всіх напрямках – це метеостанції, датчики вологості грунту, сенсори для складів і сховищ, ідентифікатори персоналу і обладнання, трекери для худоби, датчики стану середовища в закритих приміщеннях, індикатори систем безпеки тощо. Всі ці системи потребують каналах передачі даних, бажано бездротових і енергозберігаючих, бо сила інформації стає помітною лише після її збору та аналізу. Сьогодні в українському агросекторі вже існують замовлення на розгортання таких мереж від конкретних компаній.

 

5. Computer Vision + Image Recognition – мабуть найбільш перспективна ніша в технологічному плані. І приємно, що тут українські розробники займають лідируючі позиції. Дані із супутників і безпілотників стають все більш точними, камери встановлюються в більшості виробничих приміщень, всі процеси відслідковуються. І наступним кроком у розвитку масового виробництва є індивідуалізація управління факторами на рівні мінімальної керованої одиниці з поступовим підвищенням точності до конкретного рослини, тварини, працівника або операції. Хорошим прикладом розвитку даних технологій є спроба великих хімічних компаній ідентифікувати хвороби рослин по фотографіях уражених листя.

Джерело: Ліга.Бизнес