Кремній не рахується елементом, необхідним для росту плантацій полуниці, а розцінюється виключно як «корисний». Він робить позитивний вплив на стан рослин, врожайність і якість ягід, а також підвищує їх стійкість до стресових факторів і допомагає обмежити деякі захворювання і шкідників Всі поживні речовини можуть поглинатися рослинами, коли вони розчиняються у воді або грунтовому розчині. Однак в разі кремнію можуть бути доступні тільки деякі з його форм. Рослини можуть поглинати кремній, в основному, у вигляді мономерів ортосілікатной кислоти.
Поглинання кремнію рослинами полуниці залежить не тільки від доступної форми в грунтовому розчині, а й від деяких агротехнічних обробок, зокрема вапнування. Саме вапнування безпосередньо обмежує доступність кремнію для рослин. З іншого боку, кількість доступного кремнію збільшується побічно зі збільшенням рН грунту. Високий вміст в грунті азотних і фосфорних і інших мінеральних добрив, що мають в своєму складі сульфатні іони, також можуть обмежити доступність кремнію рослинам.
Вплив кремнію на рослини більше, тому що вони відчувають різні чинники стресу як абіотичні, так і біотичні. Кремній надає позитивний вплив на іонний баланс, що обмежує негативний вплив токсичності алюмінію, марганцю, заліза, цинку і кадмію, які можуть виникати в грунтах в надмірних кількостях.
Цей елемент в умовах дефіциту води обмежує випаровування і негативний вплив високої засоленості ґрунту на зростання сільгоспкультур. Рослини, які активно споживають кремній, мають велику стійкість до низьких температур на початку весняного періоду. Кремній також обмежує негативні наслідки біотичного стресу, зокрема, поява хвороб і шкідників.
Кремній на плантаціях створює два захисних бар’єру зовнішній і внутрішній. По-перше, він осідає на зовнішню поверхню органів, що обмежує проникнення тканини і годування шкідників. Однак в разі внутрішнього бар’єру кремній, поглинений рослинами, накопичується в клітинних стінках, які стають більш жорсткими і стійкими до механічних пошкоджень, а також ураження грибковими захворюваннями.
Елемент також впливає на фізіологічну і метаболічну активність рослин особливо в періоди дефіциту води, обмежує транспірірованіе, підсилює фотосинтез при недостатній доступності світла, також може посилити синтез фотосинтетических барвників.
Польськими вченими був проведений експеримент, мета якого оцінити використання декількох з’єднань кремнію для зростання і врожайності, а також якість ягід полуниці. Рослини росли на легкої, злегка гумусному, злегка кислому ґрунті з середнім вмістом основних поживних речовин. Кремнієва кислота, силікат калію і силікат кальцію використовувалися в числі тестованих сполук кремнію, і був виділений контроль добрива кремнієм. Всі з’єднання кремнію застосовувалися навесні в дозі 90 кг га.
Кремнієва кислота, силікат калію і кальцію, внесені в грунт навесні, значно підвищили вихід ягід полуниці. В умовах експерименту не було виявлено значного впливу випробовуваних кремнієвих з’єднань на характеристики росту рослин, але відмічено позитивний вплив на кількість і довжину відростків, а також на кількість розсади. Чи не спостерігалися статистично значущі відмінності в змісті хлорофілу в листі.
Використовувані кремнієві сполуки не роблять істотного впливу на середню вагу плода, твердість, вміст ягідних екстрактів, а також вміст кремнію в листі. Ефективність використання кремнієвих з’єднань в обмеженні сірої цвілі на ягодах залежить від сорту полуниці, а також від хімічної форми кремнію.
Джерело: sadyogrody.pl