Карбонат натрію Na2CO3 (інші назви – кальцинована сода) – хімічна сполука, натріеваясоль вугільної кислоти.
Не слід плутати з гідрокарбонатом натрію (харчової содою).
Не слід плутати з каустичною содою.
сода – загальна назва технічних натрієвих солей вугільної кислоти.
- Na2CO3 (карбонат натрію) – кальцинована сода, Білизна сода
- Na2CO3 • 10H2O (декагідрат карбонату натрію, містить 62,5% кристалізаційної води) – пральна сода; іноді випускається у вигляді Na2CO3 • H2O або Na2CO3• 7H2O
- NaHCO3 (гідрокарбонат натрію) – харчова сода, натрій двовуглекислий (устар.), Бікарбонат натрію
Назва «сода» походить від рослини солянка содоносная (лат. Salsola soda) з золи якого її добували. Кальцинованої соду називали тому, що для отримання її з кристаллогидрата доводилося його кальцинованої, тобто нагрівати до високої температури. В кінці 1860-х років два бельгійця, брати Ернест і Альфред Сольве, здійснили аміачний спосіб отримання кальцинованої соди заснований на реакції взаємодії гідрокарбонату амонію з хлоридом натрію, в результаті якої виходять хлорид амонію і гідрокарбонат натрію.
Технічна кальцинована сода виробляється у вигляді гранул або у вигляді порошку. Вона швидко розчиняється в воді, не відрізняється характерним запахом. Хімічна формула кальцинованої соди Na2CO3. Ця речовина має невисоку щільність 2,54 г / см ³, може закипіти тільки при температурі 1600 ° C
Сфери застосування кальцинованої соди
Виробництво скла;
Шкіряна промисловість;
Виробництво мила та пральних і чистячих порошків;
Харчова промисловість. В цьому випадку, засіб використовується як регулятор кислотності;
Чорна металургія;
Хімічна промисловість.
Виробництво емалей, для отримання ультрамарину.
Також сода застосовується для пом’якшення води парових котлів і взагалі зменшення жорсткості води, для знежирення металів і десульфатізаціі доменного чавуну.
Карбонат натрію – вихідний продукт для отримання NaOH, Na2B4O7, Na2HPO4. Може використовуватися в сигаретних фільтрах.
У харчовій промисловості карбонати натрію зареєстровані в якості харчової добавки E500, – регулятора кислотності, розпушувача, що перешкоджає злежуванню і злежування. Карбонат натрію (кальцинована сода, Na2CO3) має код 500i, гідрокарбонат натрію (харчова сода, NaHCO3) – 500ii, їх суміш – 500iii.
Різниця між харчової та кальцинованої содою
Сода кальцинована технічна не схожа на двовуглекислим натрієву соду. Головною відмінністю можна вважати кислотність карбонат натрію – це сильний луг, pH якої дорівнює 11. Що стосується харчової соди, то її pH дорівнює 8.
До того ж натрієві кристали солі вугільної кислоти більш пухкі.
Бікарбонат натрію має відмінні риси. Його можна використовувати при приготуванні їжі. Що стосується натрієвого розчину, то його найкраще застосовувати для очищення жирних плям або прання брудних речей. З цього випливає, що натрій карбонат застосовується тільки як технічний засіб.
У природі сода зустрічається в золі деяких морських водоростей, а також у вигляді мінералів:
нагколіт NaHCO3
трону Na2CO3• NaHCO3 • 2H2O
натрію (сода) Na2CO3• 10H2O
термонатрит Na2CO3• Н2О.
Сучасні содові озера відомі в Забайкаллі і в Західному Сибіру; великою популярністю користується озеро Натрон в Танзанії і озеро Сірлс в Каліфорнії. Трону, що має промислове значення, відкрита в 1938 в складі еоценову товщі Грін-Рівер (Вайомінг, США). Разом з трону в цій осадової товщі виявлено багато раніше вважалися рідкісними мінералів, в тому числі Давсон, який розглядається як сировину для отримання соди і глинозему. У США природна сода задовольняє більше 40% потреби країни в цій корисній копалині.
Зараз пральна кальцинована сода використовується не так часто, так як на зміну їй прийшли нові і сучасні фосфатні сполуки. Але цей вид соди здатний легко видалити пляму від жиру, вина, соку, або відбілити білизну.
Господарську кальциновану соду сучасні господині стали змішувати з простим милом і водою. Кожного інгредієнта необхідно взяти по 100 грам. Всі інгредієнти необхідно змішати до однорідної консистенції і підігріти на вогні до повного розчинення. Готовий гель економні господині використовують в процесі прання або миття занадто брудного посуду.
Харчову соду додають в склади хлібобулочних виробів, щоб тісто краще піднімалося і мало більш повітряну структуру.
Складські приміщення, в яких буде зберігатися сода, повинні мати відповідну вентиляційну систему, з невисокою вологістю повітря. Перевозити даний хімічний продукт можна всіма видами транспорту.