Гіпохлорит натрію - сильне дезінфікуюче і відбілююче з'єднання

Гіпохлорит натрію - сильне дезінфікуюче і відбілююче з'єднання

Гіпохлорит натрію (натрій хлорноватістокіслий) – NaOCl, неорганічне з’єднання, натрієва сіль хлорнуватисту кислоти. Тривіальне (історичне) назва водного розчину солі – «лабарракова вода» або «жавелева вода».

 

З’єднання в вільному стані дуже нестійке, зазвичай використовується у вигляді відносно стабільного пентагідрату NaOCl · 5H2O або водного розчину, що має характерний різкий запах хлору і володіє високими корозійними властивостями.

 

З’єднання – сильний окислювач, містить 95,2% активного хлору. Має антисептичну і дезинфікуючу дію. Використовується в якості побутового та промислового відбілювача і дезинфектанта, засоби очищення і знезараження води, окислювача для деяких процесів промислового хімічного виробництва. Як бактерицидну і стерилізуючий засіб застосовується в медицині, харчовій промисловості та сільському господарстві.

 

На думку видання The 100 Most Important Chemical Compounds (Greenwood Press, 2007), гіпохлорит натрію входить в сотню найбільш важливих хімічних сполук.

Гіпохлорит натрію – нестійке з’єднання, легко розкладається з виділенням кисню.

Мимовільне розкладання повільно відбувається навіть при кімнатній температурі: за 40 діб пентагідрат (NaOCl · 5H2O) втрачає 30% активного хлору.

При температурі 70 ° C розкладання безводного гіпохлориту протікає з вибухом.

Саме наявність хлорнуватисту кислоти у водних розчинах гіпохлориту натрію пояснює його сильні дезінфікуючі і відбілюючі.

 

Водні розчини гіпохлориту натрію нестійкі і з часом розкладаються навіть при звичайній температурі (0,085% на добу). Розпад прискорює освітлення, іони важких металів і хлориди лужних металів; навпаки, сульфат магнію, ортоборна кислота, силікат і гідроксид натрію уповільнюють процес; при цьому найбільш стійкі розчини з лужної середовищем (pH> 11).

Водний розчин гіпохлориту натрію – сильний окислювач, що вступає в численні реакції з різноманітними восстановителями, незалежно від кислотно-лужного характеру середовища.

 

Розглянемо основні варіанти розвитку окисно-відновного процесу і стандартні електродні потенціали напівреакцій у водному середовищі.

NaOCl одне з кращих відомих засобів, які виявляють завдяки гіпохлорит-іона сильну антибактеріальну активність. Він вбиває мікроорганізми дуже швидко і вже в дуже низьких концентраціях.

 

Найвища бактерицидна здатність гіпохлориту проявляється в нейтральному середовищі, коли концентрації HClO і гіпохлорит-аніонів ClO- приблизно рівні (див. Підрозділ «Гідроліз і розкладання в водних розчинах»). Розкладання гіпохлориту супроводжується утворенням ряду активних частинок і, зокрема, синглетного кисню, що володіє високим біоцидним дією. Утворені частки беруть участь в знищенні мікроорганізмів, взаємодіючи з биополимерами в їх структурі, здатними до окислення. Дослідженнями встановлено, цей процес аналогічний тому що відбувається природним чином у всіх вищих організмах. Деякі клітини людини (нейтрофіли, гепатоцити і ін.) Синтезують хлорноватистую кислоту і супутні високоактивні радикали для боротьби з мікроорганізмами та чужорідними субстанціями.

 

Дріжджоподібні гриби, що викликають кандидоз, Candida albicans, гинуть in vitro протягом 30 секунд при дії 5,0-0,5% -го розчину NaOCl; при концентрації діючої речовини нижче 0,05% вони проявляють стійкість через 24 години після впливу. Більш резистентні до дії гіпохлориту натрію ентерококи. Так, наприклад, патогенний Enterococcus faecalis  гине через 30 секунд після обробки 5,25% -м розчином і через 30 хвилин після обробки 0,5% -м розчином. Грам анаеробні бактерії, такі як Porphyromonas gingivalis, Porphyromonas endodontalis і Prevotella intermedia, гинуть протягом 15 секунд після обробки 5,0-0,5% -м розчином NaOCl.

 

Незважаючи на високу біоцидну активність гіпохлориту натрію, слід мати на увазі, що деякі потенційно небезпечні найпростіші організми, наприклад, збудники лямбліозу або криптоспоридіозу, стійкі до його дії.

 

Високі окисні властивості гіпохлориту натрію дозволяють його успішно використовувати для знешкодження різних токсинів. У наведеній нижче таблиці представлені результати інактивації токсинів при 30-хвилинній експозиції різних концентрацій NaOCl ( «+» – токсин инактивирован; «-» – токсин залишився активний).

На організм людини гіпохлорит натрію може мати шкідливий вплив. Розчини NaOCl можуть бути небезпечні при інгаляційному впливі через можливість виділення токсичного хлору (дратівливий і задушливий ефект). Пряме влучення гіпохлориту в очі, особливо при високих концентраціях, може викликати хімічний опік і навіть привести до часткової або повної втрати зору. Побутові відбілювачі на основі NaOCl можуть викликати роздратування шкіри, а промислові привести до серйозних виразок і відмирання тканини. Прийом всередину розбавлених розчинів (3-6%) гіпохлориту натрію призводить зазвичай лише до подразнення стравоходу і іноді ацидозу, в той час як концентровані розчини здатні викликати досить серйозні пошкодження, аж до перфорації шлунково-кишкового тракту.

 

Незважаючи на свою високу хімічну активність, безпеку гіпохлориту натрію для людини документально підтверджена дослідженнями токсикологічних центрів Північної Америки і Європи, які показують, що речовина в робочих концентраціях не несе будь-яких серйозних наслідків для здоров’я після ненавмисного проковтування або потрапляння на шкіру. Також підтверджено, що гіпохлорит натрію не є мутагенним, канцерогенним та тератогенна з’єднанням, а також шкірним алергеном. Міжнародне агентство з вивчення раку прийшло до висновку, що питна вода, яка пройшла обробку NaOCl, не містить людських канцерогенів.

 

Пероральна токсичність сполуки:

 

Миші: ЛД50 (англ. LD50) = 5800 мг / кг;

Людина (жінки): мінімально відома токсична доза (англ. TDLo) = 1000 мг / кг.

Внутрішньовенна токсичність сполуки:

 

Людина: мінімально відома токсична доза (англ. TDLo) = 45 мг / кг.

При звичайному побутовому використанні гіпохлорит натрію розпадається в навколишньому середовищі на кухонну сіль, воду і кисень. Інші речовини можуть утворитися в незначній кількості. За висновком Шведського інституту екологічних досліджень, гіпохлорит натрію, швидше за все, не створює екологічних проблем при його використанні в рекомендованому порядку і кількостях.

Гіпохлорит натрію не становить загрози з точки зору пожежонебезпеки.

Оцінка світового обсягу виробництва гіпохлориту натрію представляє певні труднощі у зв’язку з тим, що значна його частина виробляється електрохімічним способом за принципом «in situ», тобто на місці його безпосереднього споживання (мова йде про використання з’єднання для дезінфекції та підготовки води). За даними на 2005 рік, приблизний глобальний обсяг виробництва NaOCl склав близько 1 млн тонн, при цьому майже половина цього обсягу була використана для побутових, а інша половина – для промислових потреб.

Гіпохлорит натрію повинен зберігатися в захищених від світла, спеціальних поліетиленових, сталевих гумованих або інших, покритих корозійностійким матеріалами ємностях, наповнених на 90% обсягу і обладнаних воздушником для скидання утворюється при розпаді кисню. Перевезення продукції здійснюється відповідно до правил транспортування небезпечних вантажів.

 

Розчини товарного гіпохлориту натрію з часом втрачають свою активність через розкладання NaOCl. Наступна таблиця наочно показує, що з плином часу концентрація активної речовини в розчинах зменшується. Проте, як видно з отриманої діаграми, зі зменшенням концентрації гіпохлориту швидкість його розпаду також зменшується і промислові розчини стабілізуються.

Весь широкий спектр використання гіпохлориту натрію можна розбити на три умовні групи:

використання для побутових цілей;

використання для промислових цілей;

використання в медицині.

 

Побутове використання включає в себе:

використання в якості засобу для дезінфекції та антибактеріальної обробки;

використання для відбілювання тканин;

хімічне розчинення санітарно-технічних відкладень.

 

Промислове використання включає в себе:

 

промислове відбілювання тканини, деревної маси і деяких інших продуктів;

промислова дезінфекція та санітарно-гігієнічна обробка;

очищення і дезинфекція питної води для систем комунального водопостачання;

очищення і знезараження промислових стоків;

хімічне виробництво.

За оцінкою експертів IHS, близько 67% всього гіпохлориту натрію використовується в якості відбілювача і 33% для потреб дезінфекції та очищення, причому останній напрям має тенденцію до зростання. Найбільш поширене напрямок промислового використання гіпохлориту (60%) – дезінфекція промислових і побутових стічних вод. Загальний глобальне зростання обсягів промислового споживання NaOCl в 2012-2017 рр оцінюється в 2,5% щорічно. Зростання світового попиту на гіпохлорит натрію для побутового використання в 2012-2017 рр оцінюється приблизно в 2% щорічно.

Застосування у побутовій хімії

Гіпохлорит натрію знаходить широке застосування в побутовій хімії і входить в якості активного інгредієнта до складу численних засобів, призначених для відбілювання, очищення та дезінфекції різних поверхонь і матеріалів. У США приблизно 80% всього гіпохлориту, використовуваного домогосподарствами, доводиться на побутове відбілювання. Зазвичай в побуті застосовуються розчини з концентрацією в діапазоні від 3 до 6% гіпохлориту.

Застосування в якості промислового відбілювача

Використання гіпохлориту натрію в якості відбілювача є одним з пріоритетних напрямків промислового використання поряд з дезінфекцією і очищенням питної води. Світовий ринок тільки в цьому сегменті перевищує 4 млн тонн.

 

Зазвичай, для промислових потреб в якості відбілювача використовуються водні розчини NaOCl, що містять 10-12% діючої речовини.

 

Гіпохлорит натрію широко використовується в якості відбілювача і засобу для виведення плям в текстильному виробництві та промислових пральнях та хімчистках. Він може бути безпечно використаний для багатьох видів тканин, включаючи бавовна, поліестер, нейлон, ацетат, льон, віскозу і інші. Він дуже ефективний для видалення слідів грунту і широкого спектра плям в тому числі, кров, кава, трава, гірчиця, червоне вино і т. Д.

 

Гіпохлорит натрію також використовується в целюлозно-паперовій промисловості для відбілювання деревної маси. Відбілювати з використанням NaOCl зазвичай слідує за етапом хлорування і є однією із ступенів хімічної переробки деревини, використовуваної для досягнення високого ступеня білизни целюлози. Обробку волокнистих напівфабрикатів проводять в спеціальних баштах гипохлоритного відбілювання в лужному середовищі (pH 8-9), температурі 35-40 ° C, протягом 2-3 годин. Протягом цього процесу відбувається окислення і хлорування лігніну, а також руйнування хромофорних груп органічних молекул.

 

Застосування в якості промислового дезинфікуючого засобу

Широке застосування гіпохлориту натрію в якості промислового дезинфікуючого засобу пов’язано, перш за все, з наступними напрямками:

 

дезінфекція питної води перед подачею в розподільні системи міського водопостачання;

дезінфекція та альгіцидними обробка води плавальних басейнів і ставків;

обробка побутових і промислових стічних вод, очищення від органічних і неорганічних домішок;

в пивоварінні, виноробстві, молочної промисловості – дезінфекція систем, трубопроводів, резервуарів;

фунгицидная і бактерицидна обробка зерна;

дезінфекція води рибогосподарських водойм;

дезінфекція технічних приміщень.

 

Використання для дезінфекції води

Окислювальна дезінфекція за допомогою хлору і його похідних – чи не найпоширеніший практичний метод знезараження води, початок масового використання якого багатьма країнами Західної Європи, США і Росією датується першою чвертю XX століття.

 

Використання гіпохлориту натрію в якості дезинфікуючого агента замість хлору є перспективним і має ряд істотних переваг:

 

реагент може бути синтезований електрохімічним методом безпосередньо на місці використання з легкодоступною кухонної солі;

необхідні показники якості питної води і води для гідротехнічних споруд можуть бути досягнуті за рахунок меншої кількості активного хлору;

концентрація канцерогенних хлорорганічних домішок у воді після обробки істотно менше;

заміна хлору на гіпохлорит натрію сприяє поліпшенню екологічної обстановки і гігієнічної безпеки.

гіпохлорит володіє більш широким спектром біоцидного дії на різні типи мікроорганізмів при меншій токсичності;

Для цілей очищення побутової води використовуються розбавлені розчини гіпохлориту натрію: типова концентрація активного хлору в них становить 0,2-2 мг / л проти 1-16 мг / л для газоподібного хлору. Розведення промислових розчинів до робочої концентрації виробляють безпосередньо на місці.