Гній - органічне добриво, перевірене тисячоліттями

Гній - органічне добриво, перевірене тисячоліттями

Сьогодні гній купити складніше, ніж мінеральні добрива, тому багато фермерів і садівники-любителі використовують мінеральні добрива, в складі яких містяться елементи, винесені з грунту урожаєм, не враховуючи, що мінеральні добрива забезпечують лише короткочасне підвищення врожайності, знижуючи одночасно кількість гумусу в грунті.

 

В останні роки стає популярним екологічне землеробство. Основою екології є в даному випадку використання в побуті тільки натуральних продуктів, отримання яких є неможливим без повернення тих речовин, що забрав урожай. Гідним замінником «хімічного благополуччя» є природні добрива – відходи тварин, що харчуються рослинною їжею. Таким органічним добривом є гній.

 

Чим відрізняються органічні добрива від мінеральних?

Мінеральні добрива виробляються на хімічних підприємствах і при внесенні в грунт є для рослин чужорідною речовиною, підлягає перекладу в доступну форму використання.

  • Щоб стати доступними рослинам, елементи поживних солей повинні бути переведені в хелатную форму.
  • Мінеральні добрива містять лише вузький перелік необхідних рослинам хімічних елементів.
  • Туки вносять в грунт з урахуванням її параметрів і потреби рослин.
  • Мінеральні добрива не сприяють формуванню гумусу, ніж знижують природне грунтову родючість.

Живильні речовини органічних добрив більш доступні рослинам, так як є продуктом життєдіяльності тварин, і в екосистемі – це її природний елемент. Єдине обмеження в землеробстві: при неправильній агротехніці в плодах і овочах накопичуються нітрити. Органічні відходи при переробці формують гумус, який визначає рівень родючості грунту.

Види гною і його особливості

Від тварин отримують такі види гною:

  • коров’ячий (коров’як);
  • кінський;
  • свинячий;
  • пташиний (Куряков);
  • кролячий;
  • овечий і т.д.

Кожен вид гною має свої особливості і склад, відрізняється тривалістю впливу на грунт.

Ефективність коров’ячого гною: свою найбільшу ефективність він проявляє протягом 2-х – 3-х років на легких піщаних і супіщаних грунтах і 4-6 років – на важких глинистих.

Пташиний послід розкладається протягом року. Це саме швидкодіюче органічне добриво. Його зручно використовувати в підгодівлі. Однак концентрація пташиного посліду настільки висока, що його використання у вигляді підгодівлі можливо тільки при розведенні в 10-12 разів.

Кінський гній – один з кращих. Пориста структура і багатий хімічний склад, висока температура розкладання, він найбільш ефективний при використанні в відкритому грунті і теплицях. У зв’язку з механізацією сільського господарства кількість кінського гною в господарствах значно зменшилася. Він став менш доступний, ніж коров’як.

Свинячий гній використовується городниками в меншій мірі. У його складі підвищений вміст азоту (їдкий аміачний запах), велика кількість гельмінтів. Свіжим його використовувати не можна. Зазвичай змішують з кінським, додають доломітове борошно, рік компостують для природної дезінфекції (від гельмінтів) і лише тоді вносять в грунт. Свинячий гній хороший тим, що має високу температуру розкладання. У поєднанні з кінським за рік ферментації отримують якісний компост.

При необхідності використовують гній інших тварин і птахів для поліпшення ґрунтових показників і підвищення родючості грунту.

гній фото

Корисні властивості гною

Основою гною є екскременти різних тварин в суміші з підстилкою (соломою, травою, тирсою та іншими рослинними залишками). За ступенем перегнивання гній можна поділити на 3 категорії:

  • свіжий гній підстилковий і безпідстилковий;
  • гнойова жижа;
  • напівперепрілий гній;
  • перепрілий гній, або перегній.

Свіжий гній безпідстилковий, не розведенийводою – густий, що не текучої форми, консистенції домашньої сметани (можна різати ножем як масло).

Свіжий гній підстилковий легко утримує що надається форму, змішаний з соломою або іншими матеріалами (тирсою, дрібною стружкою).

Гнойова рідина має менш концентрований склад, ніж свіжий гній. В основному, це азотно-калійне рідке добриво, яке використовують для підгодівлі всіх садово-ягідних і овочевих культур. Щоб не обпекти рослини, рідину розводять у співвідношенні 1: 5-6. Вносять після поливу. Використовують для зволоження при закладці компосту.

Напівперепрілий – це пролежав під відкритим небом деякий час (3-6 місяців), частково висохлий і розклався. Підстилка перегній, легко кришиться в руках. Використовується як основне добриво під перекопування, особливо на збіднених гумусом грунтах.

Перегній – повністю перегній сипуча маса, в якої не видно окремі компоненти підстилки та інших включень. Найпоширеніше з природних добрив, які використовуються дачниками.

У перегної вміст поживних речовин і азоту, в порівнянні зі свіжим гноєм, менше в 2-3 рази, що дозволяє використовувати його безпосередньо в вегетаційний період рослин для підгодівлі.

 

Зміст основних елементів живлення в гною

До складу гною входять компоненти, які забезпечують харчування рослинам, покращують фізико-хімічні властивості грунту, її структуру. Будучи джерелом органіки, гній при ферментації формує гумусові сполуки, що підвищують природну родючість грунту.

Гній в будь-яких станах (свіжий, напівперепрілий, перегній) – це джерело макро- і мікроелементів, таких як азот, фосфор, калій, кальцій, кремній, сірка, хлор, магній, бор, марганець, кобальт, мідь, цинк, молібден. Активні мікроорганізми гною є головним джерелом енергії для грунтової мікрофлори.

Всі види гною відрізняються лужними властивостями, показник лужності доходить до рН = 8-9 одиниць. У коров’ячого гною він дорівнює 8,1, у кінського – 7,8, у свинячого – 7,9 одиниць. Природно, що їх внесення ощелачивает грунт, знижуючи кислотність. Використання гною.

На відміну від мінеральних туків, вміст поживних речовин в органічних добривах набагато менше, але органіка поліпшує фізико-хімічні властивості грунту, розпушує, підвищує поглинальну здатність, збагачує корисною мікрофлорою, забезпечує рослини необхідними поживними речовинами в доступній, легко засвоюваній формі.

Норма внесення гною

Гній, послід Вносять в грунт, кг / кв. м площі

Коровій (коров’як) 7-10 кг / м²

Кінський 3-5 кг / м²

Свинячий 4-6 кг / м²

Деякі городники рекомендують до 10-15 кг / м² під осінню перекопування

Пташиний (Куряк) 1-3 кг / м² під осінню перекопування. У підгодівлі розчин 1: 10-12 л води.

Правила застосування свіжого гною

Так як свіжий гній найбільш концентроване добриво, його вносять в грунт восени і взимку на поле, вільне від плодо-овочевих рослин. Закладають на глибину 25-30, рідше – до 40 см.

Взимку свіжий гній розкидають по снігу. Після танення снігу він потрапляє на грунт і навесні перекопується. Глибина загортання така ж, як і восени.

Норма внесення по снігу в 1,5 рази вище. Пов’язано це з тим, що протягом зими частина поживних речовин втрачається (азот). Зазвичай гній перед внесенням 2-3 місяці залишають в бурти. За цей період від високої температури «горіння гною» частина насіння бур’янів гине. Якщо гній з корівника одразу потрапив на поле, то краще його залишити під паром, знищуючи бур’яни в літній період.

Пам’ятайте, що будь-які культури, особливо овочеві, перегодованому органікою, різко знижують лежкість. Овочеві та особливо коренеплоди частіше уражаються кореневими гнилями, підвищується захворюваність фітофторозом і борошнистою росою. Використання свіжого коров’яку для підгодівлі

Коров’яком можна проводити підживлення овочевих і садово-ягідних культур протягом літнього сезону. Для підгодівлі використовують малоконцентровані водні перебродили розчини.

Приготування розчину: будь-яку ємність (зручніше оцинковану бочку) на 1/3 заповнюють гноєм, доливають водою до верху, закривають. Помішують раз на добу. Бродіння триває 1-2 тижні. Це матковий розчин.

Для підгодівлі ягідників і фруктових дерев готують робочий розчин: 1 відро маточного розчину з ємності розводять водою в 3-4 рази. Підживлення проводять у фазу молодих листочків. Робочий розчин вносять після поливу під корінь з розрахунку 10 л робочого розчину на 1 м². Обов’язково мульчують.

Для овочевих культур робочий розчин готують з розрахунку на 1 л маточного розчину 8-10 л води. Підживлення проводять під час поливу або після поливу під мульчування, 1-2 рази за вегетаційний період, чергуючи з мінеральними добривами (при необхідності).

Застосування полуперепревшего гною

Напівперепрілий гній менш концентрований і його можна використовувати безпосередньо в підгодівлі або в якості мульчі.

Для підгодівлі готують розчин в концентрації: одну частину добрива на 10 частин води. Розмішують і вносять під садово-ягідні культури.

Дерева поливають по зовнішньому діаметру крони на розпушений грунт або в борозни, нарізані в 1-2 ряди навколо крони.

Під чагарники вносять підгодівлю відступивши 15-20 см від кущів.

Під овочеві культури в борозни міжрядь (якщо вони широкі) або в борозни, нарізані уздовж грядки.

Під корінь рослин розчин полуперепревшего коров’яку лити не можна.

Підживлення закривають грунтом, якщо необхідно, поливають і мульчують.

Напівперепрілий маса є хорошим добривом для капусти, гарбузових, шпинату.

Напівперепрілий маса є хорошим добривом для капусти, гарбузових, шпинату. При такому добриві ці культури будуть чудовими попередниками для коренеплодів, перцю солодкого, томатів, баклажанів.

Застосування перепрілого гною

Формування перегною

Перепрілий гній, або перегній є основним джерелом надходження гумусу в ґрунт. Перегній – однорідне сипуча речовина темно-коричневого кольору, з весняним запахом здорового грунтового субстрату. Формується ферментацією гною під впливом мікроорганізмів. В результаті формується гумус, гумінові кислоти і більш прості мінеральні сполуки. По складу перегній легкий. В 1 м³ міститься 700-800 кг перегною. У стандартному 10 літровому відрі його кількість становить 6-7 кг. Здоровий дозрілий перегній не має запаху.

Чим вищий вміст перегною в грунті, тим плодороднее вважається субстрат. Так, в чорноземах вміст перегною становить 80-90%, а в дерново-підзолистих його кількість знижується до 60-70%.

властивості перегною

Перегній володіє наступними агрономічними властивостями:

  • покращує пористість грунту;
  • підвищує здатність утримувати вологу;
  • посилює фотосинтез, ніж сприяє підвищенню врожайності сільськогосподарських культур;
  • активізує ріст і розвиток рослин;
  • підвищує стійкість до захворювань і поразок шкідниками;
  • заселяє грунтовий субстрат корисною мікрофлорою;
  • зменшує накопичення важких металів в продукції;
  • покращує декоративність квіткових культур і ін.

Як приготувати якісний перегній?

  • виділяють місце в тіні для складування компонентів;
  • огороджують підручним матеріалом так, щоб передня стінка була відкрита;
  • компоненти укладають пошарово, в 10-15 см; компоненти – солома, солом’яна різка, листя, гній свіжий, напівперепрілий;
  • кожен шар проливають водою чи розведеною рідиною, розчином коров’яку;
  • зверху накривають плівкою або іншим матеріалом, що не пропускає воду (від дощу);
  • доступ повітря через продухи при плівковому укритті обов’язковий;
  • періодично перелопачують і в посушливу погоду поливають водою; вологість при ферментації в межах 50-60%, температура під + 25 … + 30 * С;
  • для прискорення ферментації рекомендується проливати шари компонентів препаратами (Байкал ЕМ-1, Екомік урожайний, Сяйво-3 та іншими).

При виконанні всіх вимог зрілий перегній можна отримати протягом 1-2 місяців.

Крім запропонованого, є й інші методи швидкої переробки гною в перегній або компост, який теж йде на добриво і підгодівля садово-городніх культур. Наприклад, Вермікомпостірованіе за допомогою каліфорнійських черв’яків, аеробне і анаеробне компостування.

Застосування перегною на дачних ділянках

Перегній використовується для:

  • поліпшення родючості грунту;
  • добрива і підгодівлі сільськогосподарських культур під час вегетаційного періоду;
  • приготування ґрунтових сумішей для вирощування розсади;
  • підготовки грунтових сумішей для кімнатних квіткових культур і т.д.

Правила застосування перегною

У перегної є мінімальні залишки аміаку, які не ушкоджують кореневої системи рослин. Тому перегній можна вносити як основне добриво, так і використовувати в підгодівлі протягом теплого сезону.

При весняній підготовці грунту до посіву / посадки рослин, перегній в рекомендованих кількостях вносять у 10-15 см шар грунту під перекопування. В середньому використовують 10-15 кг перегною на 1 м² площі.

Перегній використовують під все культури як мульчу, яка, перегниваючи протягом літа, служить додатковим добривом для вирощуваних рослин.

Перегній входить в більшість ґрунтових сумішей для вирощування розсади та квіткових культур.

Застосування гною в якості добрива дозволяє не тільки внести в грунт достатню кількість всіх необхідних рослинам макро- і мікроелементів, але і покращує фізико-механічні властивості грунту. Також, гній сприяє активації грунтової мікрофлори і вносить в грунт додаткову кількість вуглекислого газу. Гній покращує умови засвоєння рослинами більшості мінеральних добрив. Одним словом, гній – добриво, яке використовується з самого зародження землеробства і перевірене на протязі всієї історії цивілізації.