Комплексні добрива є найбільш поширеними, вони містять два і більше елементів живлення і підрозділяються на складні – отримують при хімічній взаємодії вихідних компонентів (амофос, диаммофос, калійна селітра), складно-змішані – виробляються з простих або складних добрив, але з додаванням в процесі виготовлення фосфорної або сірчаної кислот з подальшою нейтралізацією (нітрофоска, нітроамофос) і змішані або тукосуміші – продукт механічного змішування готових простих і складних добрив.
Комплексні добрива містять кілька елементів в складі однієї сполуки або у вигляді механічної суміші спеціально підібраних речовин або окремих одноелементних добрив.
Комплексні добрива за складом поділяються на подвійні (азотно-фосфорні, азотно-калійні) і потрійні (азотно-фосфорно-калійні). За способом виробництва їх поділяють на складні, сложносмешанние, або комбіновані, і змішані добрива.
Складні добрива містять два чи трьох поживних елементів у складі однієї хімічної сполуки. Терміном «складні добрива» користуються для позначення всіх комплексних твердих і рідких мінеральних добрив, в яких всі частинки, кристали або гранули мають приблизно однаковий хімічний склад.
До комбінованих, або сложносмешанним, відносяться комплексні добрива, які виходять в одному технологічному процесі і містять в одній гранулі два або три основних елементи живлення рослин. Їх виробляють шляхом хімічної і фізичної обробки первинної сировини або різних одне – і двокомпонентних добрив. До них відносяться нітроамофос, поліфосфати амонію і калію, фосфорно-калійні пресовані добрива, рідкі комплексні добрива, нітрофос і нітрофоска, карбоаммофоси. Для складних і сложносмешанних добрив характерна висока концентрація основних поживних елементів.
Агрономічна ефективність рівних доз поживних речовин в складі комплексних і суміші односторонніх добрив практично однакова з деякою перевагою комплексних за рахунок рівномірного розподілу поживних речовин в грунті і кращої їх доступності кореневій системі рослини. Витрати на підготовку і застосування односторонніх добрив при їх роздільному внесенні в 2 рази вище, ніж в комплексних. Нерідко виникає потреба доповнювати застосування комплексних добрив внесенням односторонніх або використовувати тукозмішування.
Змішані добрива являють собою суміші простих і складних добрив, які виробляються в заводських умовах або на тукозмішувальної установках на місцях використання добрив.
Складні добрива
До складних добрив відносяться амофос і диаммофос, їх отримують нейтралізацією ортофосфорної кислоти аміаком. Добрива добре розчинні у воді, мало гігроскопічна, містять азот і фосфор в добре засвоюваній рослинами, переважно водорозчинній формі.
Діамофос і амофос вносять як основне добриво в рядки при посіві під всі культури і в підгодівлю під просапні технічні культури і овочеві. Ефективність амофосу вище, ніж суміші простих добрив, при рівних дозах азоту і фосфору.
Магній-аммонійфосфат – потрійне складне добриво, слаборозчинні в воді, повільно чинне. Його вносять як основне добриво під все культури у великих дозах без шкоди для рослин. Також добриво ефективно при вирощуванні овочів у захищеному грунті.
Складнозмішані, або комбіновані добрива
До сложносмешанним добрив відносяться нітрофос і нітрофоски. Отримують їх шляхом розкладання апатиту або фосфориту азотною кислотою.
Нітрофос містять до 24% азоту і 12% фосфору, при цьому ці елементи знаходяться у водорозчинній формі. При додавання хлориду калію до нітрофос отримують потрійні добрива – нітрофоски. Нітрофоску вносять як основне добриво до посіву, а також в рядки або лунки при посіві і в підгодівлю. Нітрофоски мають певне співвідношення між фосфором, азотом і калієм, а так як грунту відрізняються за вмістом поживних елементів і потреба рослин в них також неоднакова, то виникає необхідність проводити якусь коригування, тобто додатково вносити той чи інший елемент, якого бракує у вигляді простих добрив.
Нітроаммофоса і нітроамофоски отримують шляхом нейтралізації аміаком сумішей азотної і фосфорної кислот. Добриво, яке виходить на основі моноамонійфосфат називається нітроаммофоса, а при введенні калію – нітроамофоски. Ці добрива -содержат велику кількість поживних речовин, які містяться у водорозчинній формі і легкодоступні рослинам.
Карбоаммофоси містять азот в амідній та аміачної формах, а фосфор знаходиться у водорозчинній формі. Їх виробництво засноване на здатності сечовини утворювати комплексні сполуки з фосфорною кислотою або аммо – і діамофос. Щоб отримати потрійне комбіноване добриво – карбоаммофоску – вводять хлористий калій.
Поліфосфати амонію отримують шляхом нейтралізації аміаком поліфосфорною кислоти. Його можна застосовувати під всі культури. Добриво є хорошим компонентом для тукосумішей і приготування рідких комплексних добрив.
Рідкі комплексні добрива отримують шляхом нейтралізації орто – і поліфосфорною кислот аміаком з додаванням азотовмісних розчинів і хлориду або сульфату калію, а іноді і солей мікроелементів. Вміст поживних речовин в рідких комплексних добривах невисока. На основі поліфосфорною кислоти отримують ЖКП з високим вмістом поживних елементів. Ці добрива використовують для отримання потрійних ЖКУ різного складу, додаючи до них розчини сечовини та аміачної селітри і хлористий калій.
Для підвищення концентрації поживних речовин в рідких комплексних добривах використовують стабілізуючі добавки до них 3% колоїдної глини або торфу. Такі добрива називаються суспендованих. На основі базисного суспендування можна готувати потрійні ЖКУ різного складу (15: 15: 15, 10: 30: 10). Торф або колоїдна глина утримують солі від випадання в осад.
Рідкі комплексні добрива випускають у вигляді прозорих розчинів (ЖКП) та суспензій (СЖКУ). Прозорими ЖКП називають суміші, що містять не більше 0, 3-0, 5% в рідкій фазі диспергованих твердих частинок. Якість СЖКУ характеризується щільністю, в’язкістю, розміром твердих частинок, ступенем осадження твердої фази, разбризгіваемостью і рН. Зберігають і перевозять рідкі добрива, що містять вільний аміак, в герметично закритій тарі, безводний аміак – у сталевих цистернах, що витримують високий тиск його парів – до 2 Мн / м2 (20 атм); для аміачної води придатні цистерни з-під тракторного пального, для аммиакатов потрібна тара з нержавіючої сталі, алюмінію, пластмас або з антикорозійним покриттям.
Складнозмішані гранульовані добрива отримують шляхом змішування простих і складних порошкоподібних добрив (амофосу, простого або подвійного суперфосфату, аміачної селітри або сечовини) в барабанному грануляторі з додаванням аміаку для нейтралізації вільної кислотності суперфосфату і фосфорної кислоти для збагачення суміші фосфором.
Змішані добрива
Змішані добрива отримують шляхом змішування двох або трьох простих гранульовані або негранульовані добрив на спеціальних тукозмішувальної заводах. Тукосмеси готують різного складу в залежності від потреб угноєна культури. Не всі добрива можна змішувати один з одним, так як в результаті хімічної взаємодії між ними можуть відбуватися небажані реакції.
При завчасному змішуванні аміачної селітри з суперфосфатом виходить мажущаяся суміш, яка незручна для розсівання, а при зберіганні вона твердне. Ці добрива треба змішувати в день внесення.
Для того щоб поліпшити фізичні властивості найбільш поширених добрив, наприклад аміачної селітри і суперфосфату в гранульованих формах і хлористого калію, потрібно для нейтралізації вільної кислотності суперфосфату додати невелику кількість (10-15%) нейтралізують добавок (меленого вапняку або доломіту, фосфоритного борошна). Хороша рассеваемость суміші при її зберіганні зберігається протягом 4-5 місяців.
При змішуванні гранульованих добрив фізичні властивості і рассеваемость різко погіршуються, особливо якщо гранули однакового розміру.
Для приготування тукосумішей із загальним високим вмістом поживних речовин і хорошими фізичними властивостями треба в першу чергу використовувати сечовину або аміачну селітру, суперфосфат подвійний або амофос і гранульований хлористий калій.
Комплексні добрива вносять як навесні, так і влітку. При утриманні в комплексних добривах азоту, їх потрібно вносити навесні, щоб уникнути вимивання азоту. Якщо добрива не містять азот, вносити їх можна восени. Призначені для підгодівлі, комплексні добрива, вносять протягом вегетаційного періоду.
При внесенні добрив на виснажених грунтах дози внесення збільшують на 50%. При посадці кущів, дерев, квітів і розсади овочевих культур добрива попередньо змішують з ґрунтом, закладають в лунку та ізолюють від коренів шаром чистого грунту не менше 5-8 см.
Значно спрощує застосування внесення комплексних добрив в гранульованому вигляді не тільки врозкид, але і в рядки з насінням або в борозни з клубнями.