Нітроамофоска (NH4H2PO4 + NH4NO3 + KCL) – універсальне комплексне добриво, яке містить в легкозасвоюваній формі всі три основних елементи живлення, необхідні для життєдіяльності рослин.
Добриво містить мікроелементи і сульфатну сірку, які є важливим поживним елементом для сільськогосподарських культур.
Як стартове, добриво вноситься під передпосівну культивацію або при посіві основних сільськогосподарських культур.
Сприяє розвитку кореневої системи, прискорює терміни і рівномірність дозрівання рослин.
Фізіологічно нейтральне добриво характеризується високою засвоюваністю, підвищеною міцністю гранул, має вирівняний гранулометричний склад, сумісно з іншими добривами, легко розчиняються в грунті, випускається в гранулах, оброблених поверхнево-активною речовиною, що забезпечує хорошу сипучість і анти-злежуваність продукту при зберіганні.
Застосовується для основного і передпосівного внесення, а в рідкому вигляді – в якості позакореневого підживлення садових і городніх культур.
Склад добрива
Так улюблений усіма рослинами азот знаходиться в нітроамофосці в формі легкодоступного з’єднання, що робить застосування цієї підгодівлі для різних видів сільськогосподарських культур дуже ефективним. З життєво необхідних для рослинної флори елементів до складу цього мінерального з’єднання входить фосфор. Він присутній тут в трьох видах: монокальційфосфат (Ca (H2PO4) 2), дикальцийфосфат (СаНРО4 2Н2О), і частково, як водорозчинний фосфат амонію CaNH4PO4.
Основна речовина Ca (H2PO4) 2 добре розчиняється в азотній кислоті. Це властивість дозволяє фосфору швидко вивільнятися з інертного складу, і переходити форму, зручну для живлення рослин. Це один з факторів, який пояснює швидкість дії нітроамофоски.
Цікаво, що ці фосфорсодержащие речовини (крім CaNH4PO4), використовуються так само у вигляді харчових добавок. Наприклад, дикальций фосфат – одна з найпоширеніших підгодівлі в тваринництві та птахівництві, а монокальцийфосфат застосовується не тільки в сільському господарстві, а й в харчовій промисловості, в якості розпушувача для тіста.
Переваги та недоліки нітроамофоски
Як і у будь-якого мінерального добрива, у нітроамофоски є позитивні і негативні сторони. Це високоефективне, але часом агресивне речовина, яке вимагає вмілого звернення. У той же час, воно так активно діє на розвиток рослини, стимулюючи його, що на багато недоліків користувачі закривають очі.
Плюси:
При тривалому зберіганні гранули не злипалися між собою, 100% розсипчастості зберігається протягом усього гарантійного терміну;
Це висококонцентрований добриво, де частка діючих речовин становить не менше 30% від загальної маси;
Менше фіксується ґрунтовим комплексом, ніж однокомпонентні туки;
Всі три основних елементи живлення знаходяться в одній гранулі;
Добре розчиняється у воді;
Збільшує кількість врожаю на 30-70% (для різних видів культур значення індивідуально).
Мінуси:
Має неорганічну природу походження;
Провокує утворення нітратів у грунті;
Відноситься до речовин, які представляють третій рівень небезпеки для людини. Легко запалюється і вибухає;
Маленький термін зберігання.
Найпопулярніші види нітроамофоски
Основні компоненти в цьому добриві є постійними. Але, в залежності від марки, їх співвідношення змінюється. Така градація існує для того, щоб можна було більш ефективно застосовувати добриво на грунтах з різним складом.
NPK 16:16:16
Дана марка має в своєму складі рівні частки корисних елементів. Азоту, фосфатів (засвоюваних) і калію тут порівну, по 16%. Разом, загальна частка діючих речовин становить 48% від всієї маси, що більше, ніж сумарне значення NPK у багатьох інших марок цього мінерального добрива.
Спектр застосування нітроамофоски 16:16:16 досить широкий. Вона застосовується як для передпосівного, так і для післяпосівного удобрення грунту, для всіх видів рослин. Виробляється на підприємствах хімічної промисловості в багатьох районах країни.
Залежно від типу грунту необхідно міняти процентний склад нітроамофоски, про що вже згадувалося вище. Тому виникло районування виробництва цього агрохімікату, яке дозволило забезпечити конкретні регіони індивідуально підібраними добривами.
Близькі «родичі» нітроамофоски
Є цілий ряд добрив, за дією дуже схожий на нітроамофоску. Але в їх складі є невеликі відмінності, які впливають область застосування цих хімікатів.
Азофоска
Добриво, яке так само є трьохелементної, як і класична нітроамофоска. Але в Азофоска, крім азоту, фосфору і калію, міститься ще й сірка. В іншому ці дві мінеральні підгодівлі схожі, не тільки за складом, але і по впливу на рослини. Масова частка мікроелементів по відношенню до всього об’єму суміші залежить від марки.
Амофоска
Ця речовина ((NH4) 2SO4 + (NH4) 2HPO4 + K2SO4) відрізняється від інших добрив з підкласу наявністю в своєму складі, крім трьох класичних елементів (NPK), магнію і сірки, причому останнього елемента – не менше 14% від загального складу. Ще одна відмінність від базового добрива – можливість застосування в закритому грунті. Аммофоскі не містить хлору і натрію, кількість баластних речовин зведено до мінімуму.
Нітрофоска
Та ж формула NPK, доповнена в цьому добриві ще і магнієм. Нітрофоска програє нітроамофосці по такому параметру, як післядія. Азот в ній міститься тільки в нітратній формі, яка легко вимивається з грунту, і дію добрива на рослини послаблюється дуже швидко.
А ось в нітроамофосці є два види азоту – нітратна форма і амонійна. Так ось, друга значно збільшує термін дії цієї мінеральної поживи.
Нітроамофос
А ось це добриво плутати з нітроамофоскою (NH4H2PO4 + NH4NO3 + KCL) не варто. Нітроамофос, він же нітрофосфат, з формулою (NH4H2PO4 + NH4NO3) є двохосновні елементом. Ще однією відмінністю є те, що в нітрофосфаті немає калію, що обмежує область його застосування.
Правила поводження з нітроамофоскою
Це добриво відноситься до категорії вибухонебезпечних, тому слід уникати його нагрівання. Зберігати його необхідно в холодних приміщеннях з бетону, або цегли, при температурі навколишнього середовища не вище 30С Цельсія.
Вологість повітря не повинна перевищувати 50%. Мінеральне добриво нітроамофоска потрібно зберігати окремо від інших, щоб не відбулася хімічна реакція з непередбачуваними (аж до займання та вибуху) наслідками. Застосування нагрівальних приладів і відкритого вогню в приміщенні категорично заборонено.
Зберігати цю підгодівлю довше, ніж 6 місяців, не можна. Вона частково втрачає свої корисні властивості. Також, після закінчення терміну зберігання, ця речовина стає більш вибухо- і пожежонебезпечних.
Перевозити нітроамофоску, в цілях безпеки, дозволено тільки наземним транспортом, як в упакованому вигляді, так і насипним способом.
Норми внесення нітроамофоски
Норма внесення залежить від багатьох параметрів. Від виду рослин, складу грунту, наявності поливу, і інших інших супутніх чинників. Але існують середні значення, рекомендовані агрономами, і підтверджені багаторічним досвідом різних експериментальних і практикуючих господарств:
Озимі – 300-500 кг/га;
Ярові – 300-400 кг/га;
Соняшник – 150-200 кг/га;
Кукурудза – 250 кг/га;
Ріпак – 100 кг/га;
Буряк (цукровий та кормовий) – 200-250 кг/га.
Правила внесення
Основний упор при виборі мінерального добрива робиться на визначення типу грунту. Нітроамофоску застосовують на більшості з них. Найкраще вона показала себе на чорноземах і глиноземах. При цьому слід врахувати, що чим щільніше склад грунту, тим довше йде процес проникнення хімікатів в родючий шар. Тому в глинисті землі нітроамофоску в якості підгодівлі вносять восени, а в більш легкі, піщані – навесні.
Застосування нітроамофоски на садових ділянках
Практика використання мінеральних добрив в особистих присадибних господарствах налічує не один десяток років. Але до сих пір багато садівників з побоюванням ставляться до нітроамофосці, так як вважають, що її застосування допомагає нітратів зберігатися в отриманому врожаї. Частково вони мають рацію, адже якщо використовувати будь-мінеральне добриво до самого кінця вегетації рослини, сліди хімікатів збережуться в його клітинах і тканинах. Але, якщо завчасно припинити внесення, то і нітратний залишок в процесі виробництва ми в межах норми.
Насправді, нітрати містяться і в органічних добривах, і їх надмірне використання може пошкодити екологічну чистоту продукції навіть більше, ніж помірне використання мінеральних.
Для приватного застосування нітроамофоски рекомендуються такі дози внесення:
Картопля – на 1 м.кв. (Або на 4 лунки) – 20 гр;
Томати – 20 гр. на 1 м.кв .;
Огірки – 30 гр. на 1 м.кв .;
Ягідні культури (смородина, аґрус) – 65-70 гр. під кущ;
Ягідні культури (малина, ожина) – 35-40 гр. на м.кв .;
Великі плодові дерева – 70-90 гр. по кромці пристовбурного кола, змішавши з грунтом.
Рекомендована кількість підгодівлі може змінюватися, в залежності від періоду вегетації рослини, типу грунту, і строків внесення інших добрив. Необхідно звірятися з інструкцією із застосування, щоб розрахувати оптимальне значення для кожного конкретного випадку.
Нітроамофоску можна застосовувати в малих дозах для позакореневого підживлення плодових, овочевих і ягідних культур:
1-2 столових ложки гранул розводять в 10 літрах теплої (але не гарячої) води, і обприскують рослина у вечірній час, або в похмуру погоду. Після процедури необхідно провести рясний полив, так як пряма листкове підживлення навіть сильно розведеною нітроамофоски є, до певної міри, шоковою терапією для рослини. Вона йде на користь «пацієнтові», зміцнюючи його організм і імунітет. Але для того, щоб підгодівля не стала руйнівним чинником, необхідно створити комфортні умови для відновлення. Виходить якесь танго з добривами – крок назад – два вперед.
Застосування нітроамофоски для всіх видів городніх культур, особливо для помідор, надає оздоровчий вплив на рослини. Томати менше хворіють паршею, кореневої і стеблової гниллю, фітофторою. Підгодовувати їх цим добривом слід не частіше, ніж два рази за сезон. Перший раз рекомендується використовувати NPK 16:16:16. Вдруге підгодівля проводиться в період зав’язування плодів. Для неї рекомендується використовувати марку зі збільшеним вмістом калію. Цей елемент відповідає за вироблення рослинних цукрів, і робить плоди більш солодкими.
Ще один любитель азоту, фосфору і калію – виноград. Добриво нітроамофоска застосовується для винограду у вигляді кореневих і позакореневих підживлень. При внесенні підгодівлі під корінь слід розраховувати кількість, звернувшись до інструкції по застосуванню. А ось при проведенні позакореневого підживлення нітроамофоску треба розводити водою, в пропорції 2 ст. ложки на 10 л. води.
Підживлення для квітів
Жоден сад не обходиться без цих прекрасних створінь, які прикрашають його протягом усього літа. Щоб квіти завжди були яскравими і пишними, їм необхідно гарне харчування.
Першу підгодівлю нітроамофоски квітів проводять навесні через 14 днів після появи сходів. Це відноситься як до багатолітникам, так і до однолітникам. Оптимальна норма витрати – 30 г на 10 літрів води. Час другої підгодівлі настає в вегетаційний період (утворення бутонів), але тоді вже потрібно використовувати розчин 50 г на 10 л. Третій раз добриво використовують під час рясного цвітіння, для його продовження.
Нітроамофоска корисна і для кімнатних рослин. Її переважно використовують як позакореневе підживлення, обприскуючи зелень з пульверизатора розчином 3 столові ложки на 10 літрів води. Після цього квіти починають активно розвиватися, випускати нові листя і набирати бутони.
Нітроамофоска – універсальне мінеральне добриво, придатне для різноманітних сільськогосподарських культур. Щоб не нашкодити рослинам, потрібно дотримуватися норм внесення. При правильному використанні вдається домогтися високих врожаїв.
Застосування нітроамофоски сприяє економії часу і грошей, так як це добриво характеризується високою концентрацією поживних речовин на одиницю об’єму. Відповідно, при малих зусиллях і витратах можна удобрити велику площу посадок, ніж при використанні інших мінеральних добрив.