Мінеральні добрива - шкода чи користь?

Мінеральні добрива - шкода чи користь?

Спори про використання мінеральних добрив не вщухають і, напевно, ніколи не закінчаться. Спробуємо визначитися – так чи небезпечні мінеральні добрива?

 

Навіщо потрібні мінеральні добрива?

Будь-якому живому організму потрібна вода, тепло, сонячне світло і харчування. Рослинні організми отримують енергію шляхом фотосинтезу, завдяки сонячному світлу і розчинених у воді поживних речовин, які вони поглинають з ґрунту іноді в досить великій кількості, особливо в урожайні роки.

 

Вирощуючи на одному і тому ж місці рослини тривалий період часу (ті ж дерева, чагарники – це не овочі, тут сівозміну свого роду теж може бути, але він не щорічний, а раз на кілька десятків років), без внесення мінеральних добрив, ми просто доб’ємося найсильнішого виснаження ґрунту, заповнити яке природним шляхом буде дуже складно (якщо взагалі можливо). Рослини просто не зможуть рости і розвиватися як без мінеральних сполук, так і без органіки.

 

Мінеральні добрива безпечні?

В умілих руках, так. Почати необхідно з того, що на наш з вами ринок, а відповідно на наші ділянки не можуть потрапити не сертифіковані добрива. Всі стандартні мінеральні добрива обов’язково проходять перевірку на дотримання екологічної чистоти і безпеки як для навколишнього середовища в цілому, так і для тварин, людини, птахів і комах зокрема. Якщо добриво лежить на полиці садового магазина, значить воно пройшло сертифікацію і санітарно-епідеміологічну експертизу, і при грамотному використанні шкоди від нього буде не більше, ніж від деревної золи або доломітового борошна.

 

Самі ідеї екологічного землеробства, які на зорі свого становлення позиціонувалися як заклик до використання хімії саме в правильних, помірних кількостях, в даний час чомусь сильно спотворені і позиціонуються вже як повна заборона на використання будь-якої хімії в садах і городах.

 

Повністю біологічне і органічне землеробство, можливо було в столітті 15 аж до 18, коли освоювалися жирні цілинні землі, і про виснаження ґрунту ніхто і не думав. Зараз же всі ці норми і правила біологічного і органічного землеробства працювати просто не будуть.

 

А що якщо обійтися гноєм?

Негативно відгукуючись про мінеральних добривах, багато кивають в сторону добрив органічних – мовляв, є ж гній і йому подібні добрива, вносите тільки їх, і буде вам щастя у вигляді високого врожаю. На ділі той же гній має як свої переваги, так і свої недоліки. Почати хоча б з того, що гній – це, як відомо, вже перероблений матеріал і в ньому вже точно чогось може не вистачати.

 

Тварини, споживаючи рослини, вже спожили в себе більшу частину речовин, потрібних як їм для росту і розвитку, так і рослинам для нормального існування та розвитку, а в відхід (з гноєм) пішли непотрібні їм речовини (в основній своїй масі), і, можливо, мала дещиця речовин потрібних, але які організм тварини банально не встиг засвоїти. Отже, гній це гарне, але не можна сказати, щоб ідеальне в усіх відношеннях добриво, здатне цілком і повністю замінити добрива мінеральні.

 

Але і це ще не все, вносячи гній, чи можете ви бути впевнені в тому, що тварин вирощували теж за всіма правилами екології? Чи не кололи їм антибіотики, які не підсипали в корм стимулятори росту? У тваринництві використовується величезна кількість різних, знову ж таки, хімічних препаратів, необхідних для підтримки нормального росту тварин, для захисту їх від хвороб і шкідливих мікроорганізмів, банальних ветеринарних препаратів та дезінфекційних засобів, якими обробляють воду і приміщення і які якраз і створені таким чином, щоб виділятися з відходами життєдіяльності, тобто з тим же гноєм.

Органічні добрива (наприклад, погано перепрілий гній) можуть стати джерелом зараження ґрунту хвороботворними бактеріями, тоді як мінеральні добрива не несуть такої загрози.

 

Звичайно, на це багато хто може відповісти, що мають своїх особистих сільськогосподарських тварин, нічим їх не годують і тому отримують екологічно чистий гній. Повірити в це складно, бо у самого тварини були, і вижити без щеплень зараз вони просто не можуть, але повіримо. Але тоді виникає питання про доступність сполук, що містяться в гної для рослин.

 

Очевидні переваги мінеральних добрив

Всім хто використовує мінеральні добрива відомо, що у овочевих, плодових і ягідних культур є критичні періоди росту і розвитку, коли їм необхідні ті чи інші речовини в доступному, розчиненому у воді вигляді для негайного вживання. Наприклад, навесні проводиться підживлення сечовиною, коли ослаблені після зими рослини починають рости. Для внесення підгодівлі готують розчин або розсипають гранули в сухому вигляді. Особливо часто застосовуються позакореневе підживлення (обприскування) сечовиною.

 

На жаль, ні ґрунт, яки1 буває без внесення мінеральних добрив сильно виснажений, ні органічні добрива, речовини яких повинні тільки ще колись перетворитися в доступну для рослин форму, відразу не дозволять їх увібрати, їх просто немає.

Клубника Земляника садовая

Без використання мінеральних добрив, звичайно ж, в комплексі і з органікою, враховуючи оптимальні дозування, строки і час, грунт, нехай і повільно, буде вмирати. Грунт з часом вичерпається в максимальному ступені, і потрібні десятиліття, щоб привести його в норму. На ґрунтах, що не піддаються внесенню мінеральних добрив, за визначенням неможливо отримувати високі врожаї повноцінних овочів і фруктів. Це довела наука – агрохімія, яка стверджує, що потужний винос мінеральних речовин із ґрунту садами і городами в повній мірі заповнити внесенням тільки органіки і запашкою сидеральних культур просто неможливо.

 

Витративши мінімальні кошти на придбання мінеральних добрив, можна підвищити врожайність деяких культур в рази. Навіть на неродючому ґрунті, де не росте нормально жодна культура, за допомогою мінеральних добрив можна отримувати хороші врожаї. Мінеральні добрива, внесені вчасно (до посадки розсади або в якості підгодівлі в період вегетації овочів) дозволяють отримати сильні і здорові рослини.

Крім цього, поліпшується якість деяких продуктів, вирощених з використанням мінеральних добрив: підвищується їх стійкість до хвороб, комах і шкідників, збільшуються терміни зберігання, підвищується концентрація поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів), поліпшується товарний вигляд.

 

Отже, побоюватися мінеральних добрив не варто. Для того щоб вони були використані ефективно і не забруднювали навколишнє середовище, практикуйте дробове їх використання, точно розраховуючи дози для певної культури. Також чергуйте внесення мінеральних добрив і органіки, періодично проводите вапнування ґрунту, додаватиме деревну золу. І тоді ґрунт завжди буде здоровою і плідної, а врожаї багатими.